آموزش نصب سیستم عامل Windows Server 2012

در این آموزش قصد داریم نحوه نصب و راه اندازی ویندوز سرور ۲۰۱۲ نسخه ۶۴ بیتی را به شما آموزش دهیم.

ابتدا DVD ویندوز سرور ۲۰۱۲ را داخل دستگاه قرار می دهیم و پس از بوت از روی DVD-ROM ، در مرحله ابتدایی زبان نصب و فرمت تاریخ و ساعت را از شما می پرسد که شما بر اساس دلخواه زبان و ساعت خود را انتخاب می کنید و حتی در این مرحله می توانید اولین زبان صفحه کلید خود را انتخاب کنید. بر روی Next کلیک کرده و در صفحه بعد Install now را انتخاب می کنیم.

۱- پس از قرار دادن DVD سیستم عامل Windows Server 2012 و روشن نمودن سرور صفحه ای مطابق تصویر ذیل مبنی بر Load شدن فایل های لازم جهت نصب سیستم عامل نمایش داده می شود.

۲- در این مرحله پروسه نصب در حال بارگزاری می باشد.

۳- روی گزینه “Install Now” کلیک نمائید.

۴-گزینه “(Windows Server 2012 Datacenter (Server with GUI” را انتخاب نموده و روی گزینه “Next” کلیک نمائید.

این مرحله امکان انتخاب نوع سیستم عامل ویندوز سرور ۲۰۱۲ بر اساس لیست نمایش داده شده را به شما می دهد. همانطور که در شکل می بینید، نسخه های متفاوتی وجود دارد که شما بر حسب نیازتان باید یکی را انتخاب کنید.
نسخه ی Server with a GUI: این نسخه دارای محیط گرافیکی است.
نسخه ی Server Core Installation: این نسخه دارای محیط گرافیکی نمی باشد و به جز محیط command prompt، پنجره و یا آیکونی در آن وجود ندارد.
تفاوت نسخه های Datacenter و Standard در رابطه محدودیت های مجازی سازی می باشد که Datacenter محدودیتی در مجازی سازی ندارد.

۵- گزینه “I accept the license terms” را انتخاب نموده و روی گزینه “Next” کلیک نمائید.

۶- گزینه “Custom” را انتخاب نمائید.

در صورتی که نسخه قدیمی تری از ویندوز سرور نصب می باشد، می توانید با استفاده از گزینه Upgrade بدون از دست دادن اطلاعات سرور آنرا به نسخه جدیدتر بروز رسانی نمائید.
البته قبل از اقدام به Upgrade کردن ویندوز سرور حتما نسخه بکاپ از آن تهیه نمائید.
۷- در این مرحله امکان تقسیم هارد دیسک به پارتیشن های مختلفی وجود دارد. پس از ایجاد یک پارتیشن را جهت نصب ویندوز سرور انتخاب کنید، برای این امر بر روی گزینه “Drive Options” کلیک نمائید.
۸- در این مرحله مقدار کل فضای هارد دیسک قابل مشاهده می باشد که با استفاده از گزینه New می توانید پارتیشن جدید را ایجاد نمائید.
۹-در این مرحله مقدار فضای پارتیشن مورد نظر را مشخص نمائید.
(در تصویر ذیل به طور مثال ۵۰ گیگ به عنوان یک پارتیشن انتخاب شده است.)

۱۰-روی گزینه “Ok” کلیک نمائید.

ویندوز سرور در حین نصب روی هارد دیسک‌، به طور اتوماتیک پارتیشنی با عنوان “System Reserved Partition” به معنای “پارتیشن محافظت شده‌ی سیستمی” می‌سازند و برای این پارتیشن هیچ حرف الفبایی را به عنوان نماد در نظر نمی‌گیرد، در نتیجه شما تنها زمانی این پارتیشن را مشاهده می‌کنید که ابزارهایی همچون قابلیت Disk Management سیستم خود را اجرا کنید. به طور کلی پارتیشن “System Reserved” از زمان رونمایی ویندوز ۷ ارائه شد و در ویندوز سرور ۲۰۰۸ R2 و همچنین نسخه‌های جدیدتر ویندوز سرور هم به طور اتوماتیک ساخته می‌شود.

۱۱- در این مرحله یک پارتیشن ساخته شده است که در تصویر زیر به عنوان Partition2 مشخص شده است، آن را انتخاب نموده و روی گزینه “Next” کلیک نمائید.
۱۲- در این مرحله ویندوز سرور در حال نصب می باشد.
۱۳- در این مرحله نیاز است، کلمه عبور کاربر Administrator برای ویندوز تعریف گردد. پس از وارد نمودن کلمه عبور و تکرار کلمه عبور در فیلد های مربوطه روی گزینه “Finish” کلیک نمائید.
با تشکر از همیاریی شما در این آموزش
ارا هاست ابتکاری نو در صنعت هاستینگ

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *